JMENUJI SE TEREZA GHOSE

Vítám vás ve své jedinečné vnitřní krajině. Zabývám se slovem - mluveným, psaným, zpívaným. Jsem obdivovatelkou vypravěčství. Příběh může mít různé formy a prostředky. Médiem příběhu může být hlas, pohyb, imaginace, rytmus, kresba, snění. Vše to, co nás vyvádí z naší každodennosti a pomáhá nám tak propojit se s imaginativním světem naší duše, s dětskými hrami a svobodnými projevy myšlenek, vše to podporuji, studuji a vnáším do své životní práce.

Věřím, že všichni toužíme znovu naleznout naši přirozenou cestu projevu, která bude zcela jedinečná a neměřitelná s cestami ostatních. Můžeme to nazývat jakkoli. Já tuto touhu vrátit se k vlastní přirozenosti nazývám - Hledáním osobního mýtu.

Důležitým prostředkem toho, kam má moje zkoumání vést, přinesly potřeby, podněty a odpovědi těla. Tělo je moudré, ale umí v sobě zadržovat hodně bolesti, smutku a vzteku. Je pro nás schopno udělat cokoliv, i když nás přitom rozdrtí v ochranném objetí. Tělo má svoji Duši a ta je velice mocná. Vše, co nám nesmiřitelně brání stát se naši svobodnou podstatou, to vše se nakonec může stát také tou nejúčinnější medicínou, kterou jsme dostali do vínku.

Můj osobní mýtus začal nesměle pokračovat v momentě, kdy jsem následovala iracionální výzvu těla, či duše těla a nechala se jí vést daleko..., až do Indie, kterou jsem se vždy bránila navštívit. Byla jsem vržena do dravého proudu nekomfortních vln změn a ty mě zaměstnávají dodnes.

Učím se létat ve větru tak, aby mě silné proudy vždy nevrhly k zemi. Létám tak, abych se mohla rozhlédnout okolo a prožité, viděné a cítěné předávat jako nabídku Příběhu, který nepatří jen mně, který je tady pro nás všechny.

Z mé vnitřní a vnější cesty vznikla kniha: "Jako pták ses narodila - Můj velký indický příběh", která již vyšla začátkem listopadu 2016.

Workshopy Medicíny divokosti

Jak se k workshopům stavím a co na nich dělám?

Věřím, že nelze najít žádného vnějšího učitele, kterému by člověk mohl zcela důvěřovat. Jediná pravda, která má smysl je ta, kterou si objevíme sami pro sebe a sami v sobě. Hluboce věřím tomu, že každý z nás má schopnost si svou pravdu objevit, prožít a využít ke dmýchání osobní síly a sebe-léčení. Jsem přesvědčena, že každý člověk má zodpovědnost sám za sebe a neměl by ji odkládat do rukou jakýchkoli učitelů. Proto svou roli vnímám jako průvodcování a důsledné udržování prostoru, ve kterém se lidé mohou uvolnit a cestovat do svého těla a vlastních vnitřních světů. Když provázím, dávám lidem nabídky k různým uzemňujícím aktivitám a oni jsou svobodní se rozhodnout, zda do nich vstoupí či ne, ale měli by přitom respektovat prožívání ostatních lidí.

Já sama chovám velkou důvěru hlavně k tělu, hlasu a pohybu, který se v něm neustále vzdouvá a ukazuje směr myšlenkám, citům, řeči. Věřím, že každý z nás má důležitý osobní příběh, který stojí za to objevovat a prožívat. Proto jsou hlavními složkami mé workshopové práce: Pohyb, Hlas a Příběh. Tyto tři poklady neustále provázejí můj život a jsou mi neustálou rovnocennou inspirací. Hledám způsob, jak je variovat a přirozenou formou zapojit do našeho života.

Momentálně se věnuju hlavně Medicíně divokosti (přestože zaměření workshopu upravuju dle aktuálních potřeb). Slovo divokost ke mě přišlo při psaní knihy "Jako pták ses narodila" a krok za krokem se pomalu učím, co vše je v něm vlastně obsaženo. Nyní už vím, že divokost je přirozenou zemskou silou, která se nedá zmanipulovat, podvolit ani vyprovokovat. Může být dynamický nebo statická, ale je vždy autentická, překvapivá, pramenící ze sebe sama. Nikdy vlastně dopředu nevím, jak se má osobní divokost projeví a to je na ni tak dobrodružně lákavé.