Odvaha rozkvétat – ohlédnutí za ženským dobrodružstvím na Srí Lance

Vibruju zvukem nového prostoru, který mě učí o síle, radosti a svobodě bez podmíněností

Mezi dneškem a minulým týdnem mě dělí několik světelných let. Zakusila jsem nejrůznější škálu zážitků a emocí, ale mají jinou kvalitu než jakou jsem zažívala doposud. Jsou nabíjející, léčivé a vibrující. Před rokem jsem nevěřila, že by se tato ženská workshopová cesta mohla uskutečnit, ale tajně jsem v to doufala a tvořila si v sobě přání, ve kterém jsem šeptala: “Jednou, až budu připravena, až budu zdravá a silná, až budu dostatečně vzdělaná, odvážná a uzemněná, tak možná poté si dám svolení uspořádat terapeuticky zaměřenou ženskou skupinu.”

Bylo tam tolik “až”, celé oceány podmíněností. Přesto mě universum vyslyšelo, zřejmě také touží vyslyšet a pěstovat rozšiřování vnitřního prostou bez překážek a zbytečného utrpení. Seděla jsem tehdy právě na této terase na Srí Lance a dívala se na výhled plný hor a převalujících se mraků. Tolikrát jsem v duchu pronesla:

Jaké by to bylo, kdybych už byla tou, kterou se toužím stát? Smí se to vůbec?” Může se to zdát úsměvné, ale až letos jsem jasně uslyšela odpověď, která radostně z nitra křičela: „Ano! Můžu! Mám právo na snění a plánování ve velkém. Nepotřebuju svolení k tomu, abych byla šťastná, živá, proměnlivě ženská. Mohu se spolehnout na své tělo, na svou sílu a dokonce i na svou křehkost.

Vše to, co mě dělá šťastnou a živou, to vše mohu sdílet s ostatními, není v tom nic většího či menšího. Mám právo být ze sebe, pro sebe i pro svět a konečně už nemusím nic ospravedlňovat hlavně sobě samé. Proč si konečně nezkusit jaké je to být ženou – ženou hýčkanou, ženou zdobenou, ženou dobrodružnou, ženou sesterskou a kruhovou, ženou silnou a přitom zranitelnou, ženou hloubavou, ženou aktivní i relaxující?

Moje vnitřní holčička, dívka i stařena si konečně potřásly rukou a sedly si poklidně ke společnému ohni. Dívaly se na sebe s úctou a potměšilou radostí. „Tak ono je to přece jen možné, vytvořit si takový život, ve kterém nám je společně dobře.“ A tak se stalo. Sny se k nám skutečně vždy přibližují již v momentě, kdy je začneme vytvářet. Jen někdy to zabere pár měsíců, možná let.

V mém případě to byl přesně jeden rok, kdy jsem si řekla, že na své milované místo v džungli nad Kandy na Srí Lance jednou vezmu skupinu žen a provedu je technikami a vnitřními cestami, které nás dohromady zavedou ke kořenům naší síly a stane se to s respektem, něhou a citlivostí k našim odlišnostem a různorodým potřebám.

Když se staneme vlastním přáním

Právě jsem se vrátila z úspěšně završené cesty Ženského dobrodružství na Srí Lance a stále mám pocit, že se mi tam propojil sen, přání se skutečností. Tato cesta propojovala Mončinu Yin jógu s filosofií pěti elementů a moji milovanou hlubinně imaginativní –  hlasovou terapii.

Už několik měsíců před cestou jsem ale tušila, že hlavním tématem pro nás pro všechny bude „Návrat k osobní síle“ a přesně tak se to taky stalo. Navracely jsme se do míst a vzpomínek, kde je nám dobře. Otevíraly jsme se zvukům, hlasu, rytmu v nás, ale především prostoru, kde rostou naše kořeny.

Stáváme se svým vlastním rituálem

Přiznám se, že mi vedení skupiny velice pomáhá ve vlastní praxi, protože nelze nežít tím, co říkáme, co vyjadřujeme, na co myslíme a na co neustále upínáme pozornost. Opět jsem o sobě zjistila, že mám ráda klid, zpomalení a přitom ze sebe ráda vydávám zvuk – svůj vlastní tón, melodickou harmonii, který směřuje ven z nitra těla.

Jsem ráda, když nemusím předstírat, že mě netěší hýčkání a jemné ladění se na to, co se ve mě zrovna odehrává. Mám ráda hlubiny a o to raději sklouzávám k lehkosti a oblosti. Tak to prostě je.

To divoké ve mě je to, co si občas dokáže dát prostor aspoň na chvíli žít „bez názoru, bez přípravy, bez posudku“, to jsou mé momenty štěstí. Mysl mi často říká, že ještě nejsem úplná a že budu muset odžít několik dalších staletí, aby jsem samu sebe (ale hlavně ji), mohla naplnit dosyta. Vím, že tomu sama věří, je mi jí líto. Zvykám si na to, že ji budu muset zanechat ve stavu neúplnosti a jít dál svým směrem.

Zvu vás ke společnému objevování vašeho prostoru. Techniky se různí, ale vždy jde o radost z prožitku vlastního autentického světa, který je někdy překvapivě až moc naživu.

Pokud vás láká propojit tyto prožitky s cestováním a ochutnávkou exotického neznáma v bezpečném kruhu žen, pak vám slavnostně oznamuju, že další Ženské dobrodružství na Srí Lance se bude odehrávat v březnu 2019. Jste zvané!

Ať už si světem tajně létáte jako pták, nebo jako jiné stvoření, hlavní je, abyste si vždy nechali otevřený prostor pro změnu, protože ta je podstatou ženské magie, která je starší než hvězdy samy.

Tereza Ghose
Miluju vyprávění příběhů a objevování ztracených částí sebe sama. Své prožitky sdílím psaním, hudbou a terapeutickou cestou hlubinné imaginace. Věnuju se tvorbě audio hlubinných relaxací a audioknih. Jsem publicistkou, certifikovanou lektorkou jógy a workshopů a autorkou knihy Jako pták ses narodila - Můj velký indický příběh. A pokud se o mě chcete dozvědět více, tak můžete nahlédnout do Mého osobního příběhu>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů